W Edukacji Somatycznej zajmujemy się pielęgnowaniem zdrowia poprzez ruch i skupienie uwagi na swoim ciele. W życiu codziennym często traktujemy siebie i swoje ciało jako dwie odrębne dziedziny. W edukacji somatycznej widzimy człowieka jako jedność w wielu aspektach: cielesnym, intelektualnym, emocjonalnym, duchowym. Poprzez pracę z ciałem możemy poznawać i łączyć wszystkie sfery naszego „ja“, tak aby cieszyć się zdrowiem i pelnią życia.
 
 
Pionierami edukacji somatycznej byli Elsa Gindler, Charlotte Selver, Frederick Alexander, Moshe Feldenkrais, Thomas Hanna. Każdy z nich stworzył odrębny system edukacyjny oparty o własne doświadczenia.
 
 
Alexander był aktorem, któremu chroniczne zapalenie gardła odebrało głos. Z własnych doświadczeń i pracy nad sobą powstała jego metoda redukcji napięć mięśniowych. Feldenkrais chciał dalej grać w piłkę nożną po poważnej kontuzji kolana, chociaż lekarze powiedzieli mu, że nie będzie to możliwe. Posiadaną wiedzę, od judo, poprzez lingwistykę do fizyki, zużytkował w najbardziej twórczy sposób i… zaczął chodzić.
 
 
 
 
Edukacja Somatyczna oferuje dwa modele uczenia się poprzez ruch: w grupie i indywidualnie. W naszym ośrodku oferujemy Państwu obie formy pracy z ciałem, rozwinięte przez Harriet Goslins, a oparte na naukach Feldenkraisa. Zapraszamy także nauczycieli innych modeli Edukacji Somatycznej (przejrzyj aktualności).